Деца, участници в правни процедури
Деца, участници в правни процедури
Възможно е да ти се случи да станеш жертва на злоупотреба и насилие или свидетел на престъпление. Попадайки в такава ситуация е нормално да започнеш да се чувстваш притеснен(а), изплашен(а) и объркан(а). Ако ти си попадал(а) в такава ситуация, със сигурност се питаш за много неща и ние ще се опитаме да ти дадем отговор и информация, която ще ти помогне в този труден за теб момент.
Към кого да се обърнеш, ако си жертва или свидетел на насилие или злоупотреба?
Ако ти се случи нещо, което те притеснява можеш да разкажеш на възрастен – родител, близък, учител, училищен психолог. Можеш да се довериш и на други хора професионалисти, които работят в помощ на децата. В „Отдел закрила на детето“ работят социални работници и психолози, които ще те подкрепят и ще ти помогнат. Това са хора, пред които ти можеш да споделиш всичко, което ти се е случило или си видял(а) да се случва, а те ще вземат решение как да помогнат на теб и твоето семейството.
Ако ти си навършил(а) 10 години, имаш право да бъдеш изслушан(а) в съда в присъствието на твоя социален работник. Така ще имаш възможност да изразиш своето мнение и позиция. Социалният работник ще бъде до теб, за да ти помага. Можеш да му задаваш въпроси, които ти изникват в главата и на които нямаш отговор. Това, което ти ще разкажеш е много важно. Затова трябва да окажеш съдействие на полицията, прокурора и съда. Задачата на всички тези професионалисти е да ти помогнат да се чувстваш добре и да бъдеш спокоен(а).
Понягога ще се наложи да разкажеш за преживяното пред твоя социален работник в „синята стая“. Сигурно се чудиш каква е тази стая. Ние ще ти разкажем за нея.
Какво е синя стая?
Синята стая представлява помещение, в което ти спокойно ще можеш да споделиш какво ти се е случило или какво си видял(а) да се случва. Помещението се състои от две стаи. Едната е уютна и приветлива, боядисана в топли и ненатрапчиви тонове стая(цветовете могат да бъдат много различни). Обстановката е дружелюбна и предразполага детето да се чувства спокойно, да изрази свободно своите мисли и да разкаже за преживяното. Стаята е обзаведена с масички и столчета, диван или фотьойл, мек мокет. Има още тебешири, листове хартия, кукли и много други играчки. Там ще бъдеш само ти и твоят социален работник. В другата стая, която е разделена с непрозрачно стъкло от „синята стая“, се намират специалистите, които работят по случая. Те ще бъдат там, за да те подкрепят и да ти помогнат.
Понякога се налага на децата да разкажат и на съдията за това, което са видели, чули или преживяли. Това което ще кажеш, е много важно за специалистите. Те знаят, че си преживял(а) нещо много неприятно и тъжно. Такива неща се случват и на други деца, а също и на възрастните. Съдията непременно трябва да чуе твоя разказ за случилото се. Децата ходят в съда не само в България, но и в другите страни. Понякога дори възрастните се страхуват, когато за първи път отиват в съда. Ако се притесняваш от нещо, кажи за това на възрастния, с когото ще бъдеш в съда. Помни, че отиваш в съда не защото си направил(а) нещо лошо, а за да разкажеш на съдията за това, което си видял да се сучва или си преживял(а).
Сега ние ще ти разкажем как изглежда съда:
Какво е съд?
Съдът е място, където хората разговарят за важни неща. Там те отговарят на въпросите на съдията и той взима правни решения.
Как изглежда съдът?
Съдът е една голяма сграда. Вътре има различни помещения, които се наричат зали. Някои са малки, други големи. Вътре работят съдии, прокурори и адвокати(юристи). Тяхната работа е да задават въпроси. В такава зала ще се срещнеш със съдията.
Защо трябва да ходя в съда?
Отиваш в съда, защото присъствието ти там е много важно за съдията. Само ти можеш да разкажеш за това, което си чул(а), видял(а) или за това, което си преживял(а). Твоят разказ е много важен. Там ще си поговориш със съдията и с други юристи и ще отговориш на техните въпроси.
Сам/а ли ще бъда там?
Децата никога не ходят сами в съда. С теб ще дойде твоята майка, татко, баба, дядо или друг възрастен, например учител. Ти ще знаеш предварително кой ще те придружава.
Кой работи в съда?
В съда работят съдията и други юристи. Тези хора са изучавали закона и знаят кое е позволено и кое не. Всички хора искат да се чувстват спокойни и защитени и затова са били създадени законите. Това са правилата, които трябва да се спазват, за да не си създаваме проблеми и неприятности. Работата на юристите е да научат колкото се може повече, да разберат какво се е случило наистина и дали някой не е бил несправедливо обвинен в нещо. Понякога трябва да задават много въпроси. Юристите се грижат за това законите да се спазват.
Сега ще ти разкажем за хората, с които ще се срещнеш там.
1. Съдия
Това е най-важният човек в съдебната зала. Тя (той) ще разговаря с теб. Облечен е в черна мантия, която се нарича тога. Съдиите могат да бъдат, както мъже, така и жени. Съдиите често са майки или татковци. Понякога и те имат проблеми и неприятности. Съдията седи на подиум зад голяма маса и внимателно слуша това, което казват поканените в съда хора. По време на съдебното заседание тя (той) ще разговаря с теб и с другите юристи в залата. Съдията решава кой и кога ще говори. Тя (той) следи за спазването на реда, установен в съда и решава какво ще стане с хората, които са извършили нещо лошо, т. е. са нарушили закона. Съдията ще ти помогне да се почувстваш по-сигурен(на).
2. Прокурор
Облечен е в тъмночервена мантия. Прокурорът също може да бъде мъж или жена. Той(Тя) е първият, който ще разкаже на съда за случилото се. Тя(той) може да е информиран от полицаите или от други хора, които смятат, че законът е нарушен. Може вече да си виждал(а) прокурора, ако е разговарял с теб преди да се срещнете в съда. Прокурорът защитава правата на хората, които са преживели нещо лошо.
3. Адвокат (защитник)
Това е човекът, който седи близо до подсъдимия. Може да ти задава трудни, понякога неприятни въпроси. Адвокатът защитава подсъдимия и прави всичко, за да убеди съда, че тя (той ) не е виновен(на), че не е искал да извърши стореното или че някой друг го е извършил. Подсъдимият се чувства по-добре, когато до себе си има адвокат. Понякога в съдебната зала може да има двама или повече адвокати.
4. Психолог
Това е човекът, който е в съда, за да ти помага. Може да е някой, с когото вече се познаваш, или с когото си разговарял(а), но е възможно да бъде непознат(а). Ако те е страх или не се чувстваш сигурен(на), можеш да споделиш на психолога. Можеш да му споделиш всичко, което те кара да се чувстваш зле.
5. Свидетел
това е човек, който идва в съда, за да говори със съдията и другите юристи и да отговори на техните въпроси. Свидетелите отговарят на въпросите, застанали зад банката, намираща се срещу съдията и съдебните заседатели. Преди да започнат да отговарят на въпросите на съдията, възрастните свидетели дават обещание (полагат клетва), че ще казват истината.
Запомни, че съдът е мястото, където трябва да казваш истината.
6. Подсъдим
Тя (той) може да не е лош човек, но може да извършил(а) нещо нередно и на което ти си станал свидетел. Подсъдимият може да бъде непознат човек, но може и да е твой близък , член на семейството ти (майка, баща и др.) , когото си обичал(а) или още обичаш. До подсъдимия често седят полицаи в униформи.
Запомни, че подсъдимият не може да ти направи нищо лошо и не трябва да те е страх от него.
Какво да правя, когато ме повикат в съдебната зала?
Когато те повикат в съдебната зала, ще застанеш пред съдията, който ще попита за името и фамилията ти и на колко си години. Ако вече ходиш на училище, може да те попита за училището, в което учиш или за нещо друго. Тя(той) просто ще поговори с теб като ти напомни, че трябва да казваш истината. Може въпросите да се отнасят до най-близките ти хора, напр. мама, татко, брат или сестра. Съдията ще те попита дали искаш да говориш за тях. Ако ти е трудно, не си длъжен(на) да отговаряш на такива въпроси. Други юристи също могат да те питат за разни неща. Възможно е съдията да прочете това, което по-рано си разказал(а). Когато съдията и другите юристи приключат с въпросите си, ще ти кажат, че можеш да излезеш от залата.
Когато си свидетел
Когато си свидетел, трябва да разкажеш за всичко видяно, чуто или преживяно в съда. Съдията ще те слуша много внимателно. Юристите задават много въпроси, които понякога се разбират трудно. Ако е така, кажи на съдията, че не разбираш въпроса. Всеки, дори възрастен, може да не разбере. Не се срамувай и просто кажи: „Не разбирам въпроса”.
Когато отговориш на зададените въпроси, съдията ще каже, че можеш да излезеш от съдебната зала. Понякога се налага да почакаш в коридора още малко.
Често децата казват, че се страхуват да отидат в съда. Обикновено, защото не знаят какво ги очаква там. После разказват, че са престанали да се страхуват, след като са разбрали какво е съд. Ти вече знаеш много неща за съда и няма нужда да се страхуваш от това, което те очаква там.
Но все пак, ако имаш още въпроси ние сме готови да ти отговорим. И запомни, когато преживяваш нещо лошо, което си видял или ти се е случило винаги трябва да разкажеш на някой по-голям от теб-родител, близък, учител, човек на когото имаш доверие.